Inwestycje

nt_4
nt_83

z sercem dla Nowego Targu

HISTORYCZNE INWESTYCJE

Nowy Targ, w dynamicznym unowocześnieniu, świętuje zakończenie serii historycznych inwestycji, które zrewolucjonizowały jego kulturowy i komunikacyjny krajobraz. Miejskie Centrum Kultury, z nową salą widowiskową i zmodernizowanymi przestrzeniami, stało się sercem artystycznym miasta, przyciągającym gwiazdy i pasjonatów sztuki. Odrodzony budynek stacji kolejowej, teraz główny węzeł przesiadkowy, wraz z zabytkowym Ratuszem Miejskim odzyskującym swój historyczny blask, podkreślają bogate dziedzictwo regionu. W tle modernizacji hotelu sportowego i odnowy fasad zabytkowych kamienic, Nowy Targ z dumą prezentuje swój nowy, lecz szanujący tradycję, wizerunek.

Miasto łączy dziedzictwo z nowoczesnością, odświeżając kluczowe obiekty i promując kulturę

Nowy Targ Rewitalizuje: Kultura i Historia w Nowoczesnej Odsłonie

Miejskie Centrum Kultury

przebudowa i rozbudowa tego obiektu jest najważniejszą miejską inwestycją ostatnich lat. Nowy budynek, oddany do użytku w listopadzie 2021 roku już w dniu uroczystego otwarcia zachwycił pełnią swoich możliwości.

nowoczesna sala widowiskowa na 490 miejsc z doskonałą akustyką, pełnowymiarowym ekranem kinowym i częścią balkonową

odremontowana i funkcjonalna Izba Regionalna Związku Podhalan im. ks. prof. Józefa Tischnera

liczne pomieszczenia o charakterze pracowni i sal konferencyjnych

sala prób tanecznych, odpowiednio wygłuszona sala muzyczna, pracownia ceramiczna

kawiarnia o nietuzinkowym wystroju

przestrzeń dachu, gdzie w sezonie letnim odbywają się niepowtarzalne koncerty muzyczne „pod chmurką”

całkiem nowe możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych, prowadzenia działalności kinowej, goszczenia gwiazd światowego formatu

Bryła budynku koresponduje z otoczeniem i architekturą znajdującą się w sąsiedztwie MCK

Koszt przebudowy wyniósł 35 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej i rządowego programu wyniosło łącznie 84% – oznacza to, że ta imponująca inwestycja nie nadwyrężyła budżetu miasta.

MCK – miejsce prób zespołów regionalnych, grup teatralnych, tanecznych, muzycznych, miejskiej orkiestry i chóru.

Utrzymano tradycję organizacji Koncertów Noworocznych, które każdorazowo gromadzą tłumy.

Najnowszą inicjatywą artystyczną MCK będzie Ogólnopolski Festiwal im. Jana Kantego Pawluśkiewicza z konkursem na interpretację utworów wybitnego kompozytora, skierowany do uczniów i studentów szkół artystycznych z całej Polski ale także dla wszystkich pasjonatów piosenki artystycznej.

Modernizacja zabytkowego budynku stacji kolejowej

odzyskał dawną świetność

remont zbiegł się w czasie z inwestycjami kolejowymi – rewitalizacja całego wokół stacji

główny węzeł przesiadkowy regionu podhalańskiego

koszt modernizacji 3,6 mln zł (dofinansowanie unijne w wysokości 2,6 mln zł)

punkt startowy rowerowego Szlaku wokół Tatr

na piętrze – ekspozycja stała „Nowotarscy artyści”, wystawa pamiątek po NZPS

na parterze – poczekalnia, wypożyczalnia rowerów

w sąsiedztwie – Galeria Wieża Wodna

Modernizacja części hotelowej Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”

19 pokoi, 50 miejsc noclegowych, wnętrza przystosowane do przyjmowania młodzieżowych i dziecięcych grup sportowych. Reaktywacja kultowego hotelu po tym, jak zamknięto go ze względu na zły stan techniczny to nie lada sukces, a dla Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji –  stałe źródło dochodu.

Odnowa fasady dawnego hotelu

podniesienie rangi estetycznej i powrót do oryginalnego wyglądu, jak również zachęta dla innych właścicieli zabytkowych kamienic przy rynku, by zdecydowali się na ich odnowę. Remont był dofinansowany w ramach mikroprojektu pn. „Odnowa fasady dawnego hotelu Herza w Nowym Targu na historycznym szlaku z Krakowa na Spisz i Węgry”.

Przebudowa domu przedpogrzebowego

przedpogrzebowego na Cmentarzu Komunalnym (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja instalacji c.o.), sukcesywna modernizacja kolejnych odcinków alejek cmentarnych,  budowa grobowca dzieci nienarodzonych, plany budowy nowego kolumbarium, remont Pomnika Katyńskiego.

Ratusz miejski

Wpisany w 2020 roku do rejestru zabytków Ratusz Miejski doczeka się w najbliższym czasie remontu elewacji, odzyskując nieskazitelny blask. Ten reprezentacyjny budynek przy okazji zyska nowe oświetlenie, wymienione zostaną też głośniki, z których rozbrzmiewa hejnał miasta.